«ΕΚΑΒ be S.A.F.E.- Μια εβδομάδα μπορεί, κυριολεκτικά, να κρατήσει μια ΖΩΗ!».

Την Τετάρτη 24 Δεκεμβρίου πραγματοποιήθηκε δράση στη βιβλιοθήκη του σχολείου μας, στο πλαίσιο της ευαισθητοποίησης και εκπαίδευσης των μαθητών σε θέματα πρώτων βοηθειών και πρόληψης ατυχημάτων και τραυματισμών, αλλά και της ανάδειξης του πλούσιου και κοινωνικά κρίσιμου έργου του Ε.Κ.Α.Β.

Οι έμπειροι διασώστες-εκπαιδευτές του ΕΚΑΒ Χαλκίδας, κος Τριάντης Γεώργιος και κ. Κατόπης Ελευθέριος, παρουσίασαν με βιωματικό τρόπο την Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ) με τη χρήση του Αυτόματου Εξωτερικού Απινιδωτή (ΑΕΑ), σε μαθητές και εκπαιδευτικούς του σχολείου μας. Βασικός στόχος ήταν  όλοι οι παρευρισκόμενοι να αποκτήσουν τις βασικές γνώσεις αντιμετώπισης μιας καρδιακής ανακοπής, προσφέροντας την κατάλληλη βοήθεια στα πρώτα καθοριστικά λεπτά, μέχρι την άφιξη του ασθενοφόρου του ΕΚΑΒ.

Οι μαθητές παρακολούθησαν από τους διασώστες ένα σενάριο, όπου το θύμα βρίσκεται ξαπλωμένο χωρίς τις αισθήσεις του και εφάρμοσαν τον αλγόριθμο – ενέργειες πρώτων βοηθειών με Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ) και με τη χρήση ειδικού εκπαιδευτικού αυτόματου Απινιδωτή. ‘Έπειτα, όλοι οι μαθητές υλοποίησαν το συγκεκριμένο σενάριο.

Επίσης, παρουσιάστηκαν τρόποι αντιμετώπισης και χορήγηση πρώτων βοηθειών σε άλλα σενάρια, όπως:

• ΠΝΙΓΜΟΝΗ ΑΠΟ ΞΕΝΟ ΣΩΜΑ ΣΕ ΕΝΗΛΙΚΕΣ
  • ΔΙΑΣΤΡΕΜΜΑ